Pravěké dějiny Čech

Rozsáhlé dílo obsahuje souvislé vylíčení pravěkých dějin území Čech od čtvrtohor do 5. a 6. stol., kdy prostor opouštějí germánské skupiny a proniká k nám nastupující živel slovanský.

Saved in:
Bibliographic Details
Other Authors: Pleiner, Radomír, 1929- (Editor)
Rybová, Alena, 1931- (Editor)
Corporate Authors: Archeologický ústav (Československá akademie věd : Praha, Česko)
Format: Book
Language:Czech
Published: Praha : Academia, 1978
Genre/form:monografie
Subjects:
Tags: Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
Description
Summary:Rozsáhlé dílo obsahuje souvislé vylíčení pravěkých dějin území Čech od čtvrtohor do 5. a 6. stol., kdy prostor opouštějí germánské skupiny a proniká k nám nastupující živel slovanský.
Syntetizující práce na základě nejnovějších vědeckých výzkumů podává ucelený výklad českého pravěku v rámci celoevropského vývoje. Nejprve seznamuje s dosavadními pokusy o syntézu pravěku a popisuje metody a cíle archeologie a posléze velmi podrobně zachycuje přírodní, ekonomický, společenský, etnický, kulturní a technický vývoj na našem území až do vystoupení Slovanů. Výklad podává marxistický pohled na jednotlivá období i na celek vývoje a pokouší se o vysvětlení všech hlavních archeologických problémů našeho území. Ukazuje, jak se dávné osídlení české kotliny vyvíjelo v historické sounáležitosti s okolním kulturním a civilizačním prostředím a jak reagovalo na jeho proměny. Dílo je pojato jako výsledek vědeckého bádání, ale je formulováno a řazeno tak, aby poskytlo zdroj zajímavého poučení i široké veřejnosti. Orientaci v rozsáhlé encyklopedii českého pravěku (870 stran) usnadňuje obsažný rejstřík nalezišť, historických jmen a věcných hesel. Pečlivě vybraný obrazový doprovod (kreslené tabule v textu, čb. a barev. fot. a mapy v příloze) podává názornou dokumentaci textového výkladu.
Item Description:Rejstř.
Physical Description:870 s. : čb. a barev. fot., obr., tab., kresby, plány + map. příl.
Bibliography:Bibliogr. s. 784-831
Edition:1. vyd.