Von Gewaltsamen bewegungen : Beschreibung etlicher, so wol nützlichen alß lustigen Machiner beneben Underschiedlichen abriessen etliher Höllen od' Grotten und lust Brunne[n]

Dílo Von Gewaltsamen Bewegnungen (o silných pohybech) vyšlo v roce 1615 jak německy, tak francouzsky. V úvodu popisuje vlastnosti čtyř živlů a jejich vzájemné interakce. Dále představuje jednoduché stroje a vysvětluje možnosti zvětšení síly. Poté přestavuje různé mechanismy využívající vodní síly, k...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Caus, Salomon de, 1576-1626 (Author)
Other Authors: Striggio, Alessandro, asi 1536-asi 1589 (Composer, Musician)
Philips, Peter, 1561-1628 (Composer)
Ludvík XIII., francouzský král, 1601-1643 (Dedicatee)
Pacard, Abraham, -1622 (Printer)
Corporate Authors: Královské technické české stavovské učiliště (Praha, Česko) (Former owner)
Format: Book
Language:German
Published: Zu Franckfurt : bey Abraham Pacquart. Franßösischer Buchführrer, 1615
Genre/form:odborná pojednání
Tie:1.: Ander Buch, Darinnen mancherley Grotten und Springende Brunnen, zur zier der Fürstlichen Heusser und Gartten verezeichnet.
2.: Dritte Buch Darinn Clärlicher unnd nothwendiger Bericht.
Subjects:
Online Access:Digitalizovaný exemplář (Bayerische Staatsbibliothek - Digitale Bibliothek)
Digitalizovaný exemplář (Sächsiche Landesbibliothek - Staats- und Universitätsbibliothek Dresden - Digitale Bibliothek)
Tags: Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
Description
Summary:Dílo Von Gewaltsamen Bewegnungen (o silných pohybech) vyšlo v roce 1615 jak německy, tak francouzsky. V úvodu popisuje vlastnosti čtyř živlů a jejich vzájemné interakce. Dále představuje jednoduché stroje a vysvětluje možnosti zvětšení síly. Poté přestavuje různé mechanismy využívající vodní síly, které autor instaloval v palácových zahradách. Jsou to například různá čerpadla, fontány, vodní hodiny, rovněž vodou poháněné píšťaly ve tvaru ptáků, jakož i složitější hudební stroje. __Podstatnou částí díla jsou ilustrace. Tytéž mědiryty se vyskytují v de Causových dílech vytištěných v Londýně, Frankfurtu (tj. za jeho heidelberského působení) i v Paříži, takže se stěhovaly spolu s autorem.
Item Description:Datum odvozeno z datace věnování. Uvedeno je ale chybné označení krále "dem Durchleuchtigsten Groszmächtigstem Fürsten vnd Herrn, Herrn Ludwigen dem Eylfften dieses namens Königen in Frankreich, Navarren etc." Pravděpodobně se jedná o Ludvíka XIII. - o autorova současníka.
Přeloženo z francouzského originálu "Les Raisons des forces mouvantes avec diverses machines tant utilles que plaisantes ausquelles sont adjoints plusieurs desseings de grotes et fontaines" (Francfort, Jan Norton, 1615).
Brunet a Graesse uvádějí výchozí vydání ve francouzštině z roku 1615.
Titulní list zdobený rytý: barokní alegorická rytina (fyzikální laboratoř se čtyřmi figurami - Archimedes, Heron Alexandrijský, Mercur a Vulcan) a s řeckou devízou v záhlaví: "Udeis ageómetrés eisitó".
Popisuje varhany na vodní pohon a uvádí i autory a název skladby, které by mělo příslušné zařízení jím popisované přehrávat. Jedná se o Striggio, Alessandro. - Philips, Peter: 65. Mesures du Madrigal, Che fera fed al cielo, d' Alessandro Strigio, meis en Tabluture par Pierre Filippe
Physical Description:8 nečíslovaných stran, 44 listů : ilustrace ; 2° (39 cm)