JOHANN HEINRICH LAMBERT SCHRIFTEN ZUR PERSPEKTIVE

Publikace je věnována představení, rozboru a hodnocení děl (rukopisných i publikovaných) švýcarského matematika Johanna Heinricha Lamberta (1728-1777), věnovaných tématu „perspektivy“. Analýzu a redakci celé publikace připravil německý matematik Max Steck. Vedle známé publikace z r. 1759, vytvořené...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Steck, Max, 1907-1971 (Author) 
Other Authors: Gauß, Carl Friedrich, 1777-1855 (Other) 
Fueter, Eduard, 1908-1970 (Dedicatee) 
Lambert, Johann Heinrich, 1728-1777 (Bibliographic antecedent) 
Corporate Author: Dr. Georg Lüttke Verlag (Publisher) 
Format: Book
Language:German
Published: BERLIN : DR. GEORG LÜTTKE VERLAG, 1943
Genre/form:monografie
Subjects:
Online Access:Digitalizovaný obsah publikace (Deutsche Nationalbibliothek)
Tags: Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
Cover Image
Description
Summary:Publikace je věnována představení, rozboru a hodnocení děl (rukopisných i publikovaných) švýcarského matematika Johanna Heinricha Lamberta (1728-1777), věnovaných tématu „perspektivy“. Analýzu a redakci celé publikace připravil německý matematik Max Steck. Vedle známé publikace z r. 1759, vytvořené ve francouzštině „Perspective affranchie de l'embarras du plan géometral“ a zároveň v němčině „Freie Perspektive, oder, Anweisung jeden perspektivischen Aufriß von freien Stücken und ohne Grundriß zu verfertigen“ (včetně dalšího vydání z r. 1774 - signatura D 133 ve fondu NTK) je poprvé v rozboru zahrnut i text raného rukopisu „Anlage zur Perspektive“ z r. 1752. Publikace zahrnuje na stranách 157-380 přetištěné texty analyzovaných prací J. H. Lamberta i texty dalších souvisejících publikací jiných autorů včetně bohatého poznámkového aparátu.
Item Description:Doplnění k údajům titulní strany na straně [V]: „Mit einem unveröffentlichten „ANLAGE ZUR PERSPEKTIVE“ und den ersten Originalzeichnungen Lamberts zur Perspektive aus dem Jahre 1752. - Mit Kommentaren und den Materialen zu einer wissenschaftlichen Biographie von Johann Heinrich Lambert sowie mit einer BIBLIOGRAPHIA LAMBERTIANA versehen von MAX STECK Dr. phil. nat. habil., Dozent der Mathematik an der Technischen Hochschule München.
Dedikace na s. [VII]: EDUARD FUETER gewidmet.
Physical Description:XIII, 496 stran, XXI průběžně vevázaných stran fotografií : ilustrace ; 30 cm
Bibliography:Obsahuje „Bibligraphia Lambertiana“ (úplný soupis záznamů tisků a rukopisů J. H. Lamberta) na stranách 93-153.